23 tipů pro malý prostor

Malé prostory jsou skutečnou výzvou pro návrh a následný dobrý pocit z bydlení, ale na druhou stranu mohou být mnohem útulnější a příjemnější než běžně velké prostory. Proto zde představíme několik tipů, které Vám mohou pomoci s návrhem malých prostor.

1. Používejte menší nábytek v podobné velikosti s bytem! Všechno bude vypadat, že to patří na místo, vylepšuje ho a bude vzdušný navzdory velikosti.

2. Udržujte malý byt čistý! … to je zdaleka jeden z nejdůležitějších aspektů.

3. Nesbírejte haraburdí! Mějte místo pro naprosto každou věc a ujistěte se, že tyto věci jsou  pro Vás opravdu důležité. Zbavte se zbytečného haraburdí … všichni nějaké máme.

4. V malém prostoru je často problematické ukládání věcí, dokonce i když mluvíme o oblečení, knihách, elektronických médiích nebo pracovním prostoru. Možností může být modulový nábytkový systém, který lze přizpůsobit vašim potřebám. Vestavěné moduly lze nakonfigurovat různým způsobem, můžete je mít od stěny ke stěně, od podlahy až ke stropu. Zároveň Vám pomáhá udržovat pořádek a čistotu.

5. Používejte předměty s dvojím využitím! Vícenásobné použití lze nalézt skoro ve všem, taburet je útulný, ale pokud zahrnuje skrytý úložný prostor, je desetkrát lepší.

6. Nábytek, který se připevnění ke stěně a ‘plave nad zemí’ zvyšuje pocit prostoru. Viditelná podlaha je japonská designová technika, který pomáhá docílit pocitu větší místnosti a méně přeplněné. Japonští návrháři interiérů také uvádějí, že prostor pod plovoucím nábytkem umožní energii se pohybovat v domácnosti.

7. Použijte vertikální prostor! Použijte úložné prostory až ke stropu, pokud je to jen možné. Je to  velmi dobrá volba pro malé prostory – ušetří hodně místa.

8. Mějte věci v domácnosti tak, aby jejich umístění mělo maximální účinnost! Například pokud budete pracovat s notebookem na pohovce, čtete si zde, atd., zvažte použití skrytého úložného prostoru, abyste si udrželi pořádek.

9. Kupte si textil a nábytek, se kterým se budete cítit opravdu doma. Malé prostory jsou obecně útulné, ale střapatý koberec nebo speciální pohovka je může hodně vylepšit. Personalizujte si prostor, aby se Vám v něm příjemně bydlelo.

10. Používejte sklo! Sklo je chladný materiál, ale pokud se používá moudře, může skutečně změnit dynamiku prostoru. Skleněný konferenční stolek může prostor opticky zvětšit, skleněná dvířka knihovny mohou způsobit, že knihovna vypadá méně přeplněná.

11. Hned zkraje plánované úpravy prostoru si nakreslete půdorys, abyste se ujistili, že vše, co máte v plánu koupit, se do daného prostoru vejde. Musíte se ujistit, že pokud budete muset udělat nějakou oběť, uděláte to správně. Jen proto, že si nejprve koupíte sedačku se Vám pak do pokoje nevejde Váš původní oblíbený “ušák”. Budete schopni přijmout tuto skutečnost? Samozřejmě Vám to také ušetří spoustu času.

12. Nebojte se používat barvy! Ostře bílá zvětší místnost, ale tmavě hnědá lesklá může odrážet světlo stejně, světle béžová navozuje pocit útulna. Rozhodnete-li se pro použití převážně bílého designu, zvažte doplnění interiéru barevnými akcenty.

13. Nesnažte se od začátku zaplnit veškerý prostor nábytkem! Začněte jen s tím nejnutnějším a postupně doplňujte co budete potřebovat.

14. Uspořádejte si věci a prostor tak, aby vyhovovaly Vašim požadavkům! Neutrácejte peníze za vybavení, které nebudete tolik používat, např. pokud nejste zvyklí jíst doma, nepořizujte si drahou kuchyni. Pokud jste rádi na pohovce, pořiďte si k ni pohodlný stolek.

15. Neskladujte nic, co nutně nepotřebujete!

16. Mějte postel s úložným prostorem a zbavte se prádelníku! Ušetří Vám to spoustu místa.

17. Mějte všechno přirozené, používejte podobné tóny! Nábytek by se měl prolínat s podlahou a/nebo stěnami, jak je to jen možné. Průhlednost je v malých prostorech vždy schůdné řešení.Bonami

18. Větší umělecká díla na zdech mění vnímání prostoru a jejich použití je vhodné!

19. Pokud nezačínáte s prázdným prostorem a máte stávající nábytek tak zvažte, jestli za každý nový kus nábytku nevyhodit jeden starší. Nespoléhejte na to, že v budoucnu něco vyhodíte!

20. Navrhujte pro sebe! To znamená, že byste měli koupit vše, co má během normálního dne používáte. Nekupujte obrovskou pohovku jen proto, že někdy budete mít hosty. Navíc chlupatý, útulný koberec nebo SeatBag bude lákat Vaše přátele, aby si jen tak sedli na podlahu kolem stolku.

21. Čištění nábytku voskem může dělat zázraky!

22. Dobré je také použití rozkládacího jídelního stolu, když bude občas potřeba usadit k jídlu více přátel.

23. Obrovské zrcadlo na stěně může vytvořit prostor, který se zdá 2 krát větší a jasnější.

Líbil se Vám článek? Odměňte naší snahu sdílením na sociálních sítích pomocí tlačítek vlevo. Děkujeme 😉

[Celkem: 2    Průměr: 5/5]

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.