Architektonické 3D vizualizace: čas, cena nebo kvalita?

Tak jako v každé lidské činnosti jsou i při zpracování projektu daná určitá omezení. Toto samozřejmě platí i pro zpracování 3D vizualizace. Tato omezení jsou hlavně čas, cena a požadovaná kvalita. Jsou to základní parametry, kterými je měřen úspěch projektu a dohromady se nazývají trojúhelník projektového řízení.

magický trojúhelník projektového řízení

Architektonické 3D vizualizace: čas, cena nebo kvalita?

Obvykle je jeden z těchto parametrů konstantní, ale další dva jsou na něm nepřímo závislé. Například je často čas konstantní a kvalita výsledné vizualizace bude záviset na dostupných podkladech a rozpočtu. Stejně tak, pokud bude požadována určitá úroveň kvality, pak náklady na projekt budou do značné míry záviset na době, která je k dispozici.

Tento trojúhelník odráží skutečnost, že není možné optimalizovat všechny tři omezení - jeden bude vždy trpět. Jinými slovy máte tři možnosti:

- něco navrhnout rychle a na vysoké úrovni, ale pak to nebude levné.
- něco navrhnout rychle a levně, ale nebude to mít vysokou kvalitu.
- něco navrhnout s vysokou kvalitou a levně, ale bude to trvat dlouhou dobu.

Například vytvoření 3D vizualizace s vysokou kvalitou během krátké doby může být dosaženo pouze tehdy, když máte velkou skupinu vysoce kvalifikovaných pracovníků, ale vysoce kvalifikovaný pracovník je obvykle dražší. Tady se ukazuje, že trojúhelník funguje v každém projektu v každém oboru podnikání.

Příklad trojúhelníku je krásně vidět na tomto projektu bílé ložnice. Návrhář strávil zhruba měsíc a půl na vytvoření této 3D vizualizace ložnice. Pokud se pozorně podíváte, tak vizualizace vypadají hodně podobně jako na reálných fotografiích, které vidíte v časopise. Určitě budete souhlasit, že kvalita této práce je nejvyšší možná; že to není něco, co bylo vytvořeno rychle, a proto se můžeme jen domnívat, že to nebyl levný projekt.

Schválně porovnejte následující dvě vizualizace. První je velice rychle otexturovaná víceméně pouze základními barvami, nejsou zde vidět žádné odrazy a kvalita je mizerná. Naproti tomu na druhé jsou použity reálné textury dřeva, kovu, látky a vlasatý koberec. Samozřejmě druhá varianta je o mnoho náročnější z hlediska doby přípravy (hlavně textury) a i samotné doby renderování. Při tvorbě 3D vizualizací jde o kombinaci nejlepších možných modelů, textur a nasvícení. Jedině pak bude výsledek vynikající.

[image-comparator title="Vizualizace ložnice porovnání celku" left="http://vizualizace-hrubes.cz/wp-content/uploads/2016/03/loznice-low.jpg" right="http://vizualizace-hrubes.cz/wp-content/uploads/2016/03/loznice.jpg" width="100%" left_alt="low" right_alt="high" classes="hover"][/image-comparator]

[image-comparator title="Vizualizace ložnice porovnání detailu" left="http://vizualizace-hrubes.cz/wp-content/uploads/2016/03/loznice-low-det.jpg" right="http://vizualizace-hrubes.cz/wp-content/uploads/2016/03/loznice-det.jpg" width="100%" left_alt="low" right_alt="high" classes="hover"][/image-comparator]

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Líbil se Vám článek? Odměňte naší snahu sdílením na sociálních sítích pomocí tlačítek vlevo. Děkujeme 😉

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.